Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łużnej

Wysokość środków zgromadzona na rachunku bankowym - 6.540,00 zł
(stan na: 2021-12-20, godz. 9:00)
Kwota 49.591,00 zł przekazana została pogorzelcom w dniu 2021-08-10

Na skutek pożaru budynku mieszkalnego w Bieśniku w dniu 20 maja br. dach nad głową straciła trzyosobowa rodzina. Samorząd Gminy Łużna podjął natychmiastowe działania pomocowe:

➡ powołany został komitet, który zajął się zorganizowaniem zbiórki publicznej. W skład Komitetu weszli: Z-ca Dyrektora GOPS Łużna Przemysław Wszołek, Sołtys Bieśnika Stanisław Kaszyk, Prezes OSP Bieśnik Wiesław Wojtas oraz Dyrektor Szkoły w Bieśniku Anna Kwiatkowska

➡ zarejestrowano zbiórkę publiczną w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

➡ uruchomiono zbiórkę odzieży i obuwia w remizie OSP Bieśnik (buty męskie w rozmiarach 41 i 42, buty damskie – rozmiar 37, spodnie męskie – w pasie 90 cm i 93 cm, koszulki i bluzy w rozmiarach M i L, polar damski – rozmiar, spodnie damskie L/XL najlepiej rozpinane, bluzki damskie L/XL, spodnie dresowe męskie M, L, sweter damski, kurtka damska – L.)
Prosimy o kontakt z pracownikiem socjalnym GOPS Łużna – tel: 666 370 953 - by ustalić szczegóły.

Artykuł gorlickiego dodatku Gazety Krakowskiej z dnia 22 maja 2021 roku
Bieśnik. Potrzebna pomoc dla pogorzelców, którzy stracili dorobek życia. Nie mają podstawowych rzeczy, muszą odbudować dom

Dramatyczne wydarzenia w Bieśniku – spłonął dom. Mimo wysiłków strażaków nie udało się go uratować, drewniana konstrukcja nadaje się tylko do rozbiórki. Trzyosobowa rodzina została bez dachu nad głową. Muszą zacząć wszystko od nowa. W tych trudnych chwilach chce im pomóc gmina, ośrodek pomocy społecznej, lokalna społeczność.

Tego samego dnia było wiadomo, że dom pozostaje tylko rozebrać. Zniszczenia są duże, remont nie ma po prostu sensu. Trzeba myśleć o budowie nowego, bo choć pogorzelcom natychmiast z pomocą przyszli bliscy, to każdy najbardziej chce być u siebie.

- Procedura związana z rozpoczęciem budowy została już uruchomiona – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy. - W sprawach administracyjnych na pewno pomożemy – podkreśla.

Wyposażenie domu zniszczone przez płomienie, dym i wodę nadaje się tylko do wyrzucenia. Mieszkańcy stracili dosłownie wszystko. To, co udało się wyciągnąć, nie nadaje się do użytkowania. Serce ściska, gdy patrzy się na nadpalone szafki kuchenne z których już nikt nie wyciągnie kubka na herbatę ani garnka na zupę. Nie rozbłyśnie ekran zniszczonego przez wysoką temperaturę telewizora ani komputerowego monitora. Nie ma ulubionego krzesła, wersalki z kołdrą ani firanek w oknie. Trzeba zacząć wszystko od nowa.

Żywioł zabrał wszystko, ale pogorzelisko trzeba posprzątać. Gmina zadeklarowała, że podstawi kontenery na śmieci, by wszystko, jak najszybciej uprzątnąć. Pomogą w tym pracownicy zakładu usług komunalnych. Żeby na teren posesji mogły wjechać ciężkie samochody, trzeba będzie poprawić drogę. Tutaj pomoc też zaoferowała gmina.

- Na tę chwilę najbardziej potrzebne są ubrania – mówi Przemysław Wszołek, zastępca dyrektora łużniańskiego GOPS-u.

Ośrodek pomocy wraz z poszkodowaną rodzina przygotował listę najpotrzebniejszych rzeczy:
buty męskie w rozmiarach 41 i 42,
buty damskie – rozmiar 37,
spodnie męskie – w pasie 90 cm i 93 cm,
koszulki i bluzy w rozmiarach M i L,
polar damski – rozmiar L,
spodnie damskie L/XL najlepiej rozpinane,
bluzki damskie L/XL,
spodnie dresowe męskie M, L,
sweter damski, kurtka damska – L.

- Bardzo prosimy, by wszystkie ubrania były nowe lub wcześniej nieużywane – apeluje Wszołek. - I drugi apel: zanim pójdziemy do sklepu czy zaczniemy przeszukiwać szafy, prosimy o kontakt z pracownikiem socjalnym – tel: 666 370 953 - by ustalić szczegóły. Wiemy, że wielu ludzi jest gotowych ruszyć z pomocą natychmiast, ale zadbajmy wspólnie, by pomoc była naprawdę trafiona – dodaje.

Od razu wyjaśniamy: każdorazowe konsultacje dotyczące pomocy są potrzebne z czysto logistycznych powodów. Organizatorzy chcą uniknąć sytuacji np. setki koszulek, a braku butów.

- Punktem zbiórki darów będzie remiza w Bieśniku. Pod wskazanym wcześniej numerem telefonu będzie można umówić się na konkretny dzień i godzinę – dodaje.

Przygotowywana jest zbiórka publiczna. Gmina powołała komitet, który zajął się zorganizowaniem zbiórki publicznej. Pieniądze z niej zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę nowego domu.

- Na pewno potrzebne będą materiały budowlane, a później wyposażenie – wylicza. - O wszystkim – postępie prac czy potrzebnych materiałach, będziemy informowali na bieżąco – dodaje.

Pożar wybuch w czwartek (20 maja) około godz. 14.30. W trwającej ponad pięć godzin akcji ratunkowej brało udział ponad 40 strażaków.

 

Kontakt do GOPS

e-mail: gops@luzna.pl

tel/fax: 18 354-30-41, 18 354-30-10
wew. 110
 - FAX

wew. 101 - Świadczenia Rodzinne, Świadczenie Wychowawcze, Kordynacja systemów zabezpieczenia społecznego, Karta Dużej Rodziny
wew. 102 - Dyrektor (603-655-166)
wew. 103 - Pracownicy Socjalni
wew. 104 - Pracownicy Socjalni
wew. 105 - Księgowość
wew. 106 - Asystent Rodziny, Fundusz Alimentacyjny

tel. kom. 666 370 953 (w sytuacjach nagłych czynny po godznach pracy Ośrodka)

Klub "Senior+" 690 071 316

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3