język polski
Gmina Łużna - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łużnej uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt Inkubator społecznej zmiany. Projekt realizowany będzie w okresie od 1 sierpnia 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku na terenie Gminy Łużna, dla 90 osób z terenu tej Gminy, które doświadczają problemów społecznych, i w związku z tym popadły w rutyny i doznały dodatkowego problemu wzmacniającego oddziaływania pozostałych - wyuczonej bezradności poszerzającej dystans do integracji społecznej.
Stwierdzonymi problemami powodującymi rutyny i bezradność są: luka kompetencyjna - tj. różnica miedzy kompetencjami posiadanymi a wymaganymi do integracji społecznej oraz luka zasobowa - tj. różnica miedzy posiadanymi a wymaganymi zasobami do integracji społecznej. W projekcie obie luki - w ślad za stwierdzonymi oczekiwaniami, zdecydowano się wypełnić przede wszystkim usługami aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym lub/ i zawodowym, dążąc tym samym do rozwiązania problemu wyuczonej bezradności.
Mając to na uwadze, jako cel projektu ustalono: wyuczoną - u 90 osób z terenu Gminy Łużna - zaradność w integracji społecznej.
Po drugie: cel ten rozpisano na 4 zadania mające umożliwić jego realizację, stanowiące odpowiedz na zidentyfikowane problemy i oczekiwania,
Po trzecie: projekt ma wywołać społeczną zmianę, zatem zadania rozpisano uwzględniając zasadnicze elementy zarządzania zmianą: inicjowanie zmiany, wprowadzanie zmian, utrwalanie wyników, łamanie dotychczasowego statusu quo i oporów wobec zmian.
Po czwarte: na ternie Gminy Łużna nie istnieją warunki dla wyuczania zaradności wśród osób potrzebujących, a osoby te nie są w stanie finansowo zapewnić sobie rozwój we własnym zakresie. Stąd przyjęto, że GOPS w Łużnej - poprzez projekt stworzy kontrolowane i sprzyjające warunki dla uruchomienia i prowadzenia procesów wyuczenia zaradności - utworzony zostanie tytułowy inkubator społecznej zmiany.
Cel projektu rozpisano na 4 zadania. Interwencję projektową rozpocznie zadanie 1, które wskaże kolejność realizacji zadań nr 2 i 3. Zadanie 4 realizowane będzie równolegle do pozostałych, zasilając ich przebieg.
-- zadanie 1 Inicjowanie zmiany społecznej: diagnoza indywidualnych przyczyn bezradności, potrzeb i potencjałów w tym zakresie
-- zadanie 2 Wprowadzanie zmiany społecznej i utrwalanie jej rezultatów: usuwanie przyczyn bezradności wynikających z luki kompetencyjnej
-- zadanie 3 Wprowadzanie zmiany społecznej i utrwalanie jej rezultatów: usuwanie przyczyn bezradności wynikających z luki zasobowej
-- zadanie 4 Łamanie statusu quo i pokonywanie pojawiających się oporów wobec zmian: praca socjalna
Głównym rezultatem projektu będzie:
- u 75 osób sytuacja społeczna ulegnie poprawie po opuszczeniu programu,
Realizacja Projektu spowoduje wygenerowanie korzyści, tj. zmianę na poziomie projektu w tym rozwinięcie kompetencji, ale też przyczyni się do wdrożenia tych korzyści (włączenie rezultatu - mainstreaming, czyli np. wykorzystanie rozwiniętych kompetencji do integracji społecznej) w życie codzienne, co z kolei wywoła zmianę na poziomie poszczególnego/nej uczestniczki/uczestnika.
Wartość projektu : 1 444 698,76 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 372 463,12 zł